Czym się różni mieszkanie od apartamentu?

Dlaczego niektórzy deweloperzy twierdzą, że mają na sprzedaż mieszkania, a inni oferują apartamenty? Czym różnią się te dwa rodzaje nieruchomości? Który z nich bardziej opłaca się kupić?
 

Jeszcze mieszkanie czy już apartament?

Niektórzy używają słowa "mieszkanie" i "apartament" zamiennie, jednak nie jest to do końca poprawne. Oczywiście oba te rodzaje nieruchomości służą do mieszkania i oba mogą być wybudowane w różnej stylistyce, otoczeniu, typie budynku. Jednak podstawowa różnica między nimi leży w standardzie nieruchomości, począwszy od projektu i zagospodarowania terenu osiedla, poprzez użyte materiały budowlane, aż po wykończenie.
 
Mieszkanie to lokal, który został wybudowany po to, aby ktoś w nim zamieszkał. Może to być studio, kawalerka, lokal 2-, 3-, 4-pokojowy i większy. Ma głównie walory użytkowe, zwykle standardowe, zrównoważone cenowo wykończenie i wyposażenie.
 
Apartament natomiast jest mieszkaniem o większej powierzchni i często niestandardowym planie. Ma podwyższony standard zarówno jeśli chodzi o wykończenie, jak i wyposażenie. Ogólnie oferuje więcej udogodnień, więcej przestrzeni, więcej pomieszczeń do użytku (np. garderoby, pralnie, spiżarnie, więcej niż jedną łazienkę). Apartamenty zwykle wyposażone są również w taras lub balkon o dużym metrażu lub mają przydzielony fragment ogrodu.
 

Wysoki standard nie tylko w środku

Nie bez znaczenia pozostaje także stylistyka budynku. Trudno nazwać apartamentem mieszkanie w zwykłym bloku o prostokątnej bryle. Apartamentowce prezentują się nowocześnie i estetycznie, są doskonale wkomponowane w przestrzeń i po prostu cieszą oko. Ponadto ich lokalizacja to zwykle obrzeża miast lub atrakcyjne, estetyczne dzielnice w okolicach centrum miast. Budynki są też zwykle wyposażone w liczne udogodnienia i usprawnienia – windy, podjazdy, garaże podziemne, monitoring, system alarmowy itp.
 
Deweloperzy oferujący apartamenty dbają o całe otoczenie budynków. Bardzo często na osiedlach apartamentowców znajdują się parki i aleje spacerowe, barwne ogrody, wyposażenie do uprawiania sportu i place zabaw, różnego rodzaju ozdoby, a nawet instalacje artystyczne. To w dużej mierze osiedla zamknięte, niekiedy z zatrudnionymi na etacie portierami lub ochroniarzami. Chodzi o to, aby mieszkanie w takim miejscu dawało poczucie wyjątkowości i luksusu, a jednocześnie bezpieczeństwa.
 
Różnica pomiędzy mieszkaniem i apartamentem będzie też na pewno leżała w cenie. Za luksus płaci się więcej, stąd też ceny mieszkań w apartamentowcach są wyższe. Niekiedy nawet nieco zawyżone z pomocą sprawnego marketingu. Poszukując luksusowego apartamentu, warto cały czas mieć oczy otwarte i szukać równowagi pomiędzy ceną a jakością, aby być w pełni zadowolonym ze swojego zakupu i zapłacić za faktyczny standard, a nie jedynie za jego pozory.