Dachówki fotowoltaiczne - dach, który produkuje prąd

Jakie są funkcje dachu? Właściwie chronić dom i dobrze wyglądać. A co jeśli dach mógłby jeszcze produkować prąd wykorzystywany potem do zasilania urządzeń w domu? Lub oświetlenia? Lub ogrzewania? Takie dachy także istnieją i są to dachy z dachówkami fotowoltaicznymi. To prawdziwa rewolucja w budownictwie jednorodzinnym i bez wątpienia warto się tym trendem zainteresować, jeśli samemu buduje się dom lub wymienia w nim dach.

Jak działają dachówki fotowoltaiczne?

Dachówki fotowoltaiczne to nic innego jak panele fotowoltaiczne w formie dachówek. Przypominają je kształtem i ogólnym wyglądem, lecz tak naprawdę są zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, których zadaniem jest pozyskiwanie energii z promieni słonecznych i przetwarzanie jej na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne w tej formie są zintegrowane z budynkiem – stają się jego nieodłączną częścią. Spełniają taką samą funkcję jak zwykły dach: chronią przed opadami, nadmiernym oświetleniem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pozwalają na zachowanie w domu odpowiedniej temperatury, a ponadto są w pewnym sensie wizytówką budynku, bo wpływają na jego ogólny wygląd. Ale oprócz tego dachówki fotowoltaiczne... produkują prąd. A ten można wykorzystać:

 

Taki dach pracuje cały czas na naszą korzyść – można powiedzieć, że zarabia pieniądze, bo przecież oszczędność związana z mniejszym zużyciem prądu z zewnętrznych źródeł to niewątpliwie korzyść finansowa. A przy tym jest to inwestycja ekologiczna, a więc wpisująca się w nowoczesne trendy w budownictwie mieszkaniowym. Czego chcieć więcej?

Fotowoltaika – oszczędność na wyciągniecie ręki

Fotowoltaika nie bez powodu budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów zarówno prywatnych, jak i instytucjonalnych. Fotowoltaika w Olsztynie cieszy się na przykład tak dużym zainteresowaniem, że nie tylko osoby budujące domy inwestują w panele słoneczne, ale także firmy i instytucje. Panele fotowoltaiczne dostępne w formie dachówek dodatkowo zwiększają możliwości zastosowania tej technologii. Warto skorzystać z niej samemu, a przynajmniej zainteresować się tematem, jeśli staje się przed ważnymi decyzjami inwestycyjnymi związanymi z budową lub modernizacją domu czy też dowolnego innego obiektu.