Ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna?

 

O tym, że instalacje fotowoltaiczne mogą dawać dużą oszczędność, nie trzeba chyba już nikomu mówić. Sam fakt, że zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi od lat stale rożnie, zarówno wśród prywatnych właścicieli budynków, jak i wśród firm, mówi sam za siebie. Czy opłaca się instalować fotowoltaikę? Na to pytanie odpowiedź jest jasna: TAK. Tylko jak bardzo opłacalna będzie to inwestycja, ile czasu będziemy czekać na jej zwrot i jak inwestować, aby uzyskać maksymalną korzyść? Potrzebna jest analiza tego, ile prądu faktycznie produkuje fotowoltaika i jak to się ma do kosztów jej instalacji. Poniżej nasz skromny komentarz, który – mamy nadzieję – pozwoli rozjaśnić pewne kwestie.
 

Instalacja fotowoltaiki – od czego zależy jej opłacalność?

 
Pierwszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest to, ile prądu zużywamy – bo do tej wartości trzeba dostosować moc instalacji PV.
 
Przykładowo, jeśli w danym budynku zużywa się rocznie 5 000 kWh/rok to moc instalacji PV powinna wynosić ok. 5 kWp. Oczywiście mowa tu o budynkach mieszkalnych, ale również użytkowych, w których ta wartość będzie odpowiednio większa/mniejsza. Od zapotrzebowania na prąd będzie z kolei zależało to, jaka powierzchnia dachu będzie zajęta przez panele. Trzeba też zróżnicować rodzaje paneli fotowoltaicznych, ponieważ dostępne są różne moduły.
 
Załóżmy, że interesuje nas instalacja na poziomie ok. 4,1 kWp. W tym przypadku, jeśli zastosujemy moduły polikrystaliczne, to zajmą one ok. ok. 26 m2, a jeśli zdecydujemy się na cienkowarstwowe (o mniejszej mocy), to potrzebować będziemy ok. 51 m2 powierzchni dachu.
 
Właściciele budynków dysponujący dużą przestrzenią na dachu mogą być zainteresowani pokryciem całości lub większej jej części modułami fotowoltaicznymi. Ma to sens w przypadku dużych obiektów, np. budynków mieszkalnych (wielorodzinnych), hoteli czy obiektów handlowo-usługowych. Oczywiście koszt inwestycji adekwatnie się zwiększa, ale zwiększa się też długofalowa oszczędność, na którą ta inwestycja jest nastawiona.
 
Czy zatem opłaca się instalować fotowoltaikę np. na dachu o powierzchni 200m2? Zdecydowanie tak – jeśli mamy na to fundusze i możemy sobie pozwolić na to, by koszt tej inwestycji zwracał się przez kolejne lata, stopniowo, ale stabilnie.
 
Matematyka jednak nie kończy się na obliczeniu zapotrzebowania na moduły oraz powierzchnię. Należy też wziąć pod uwagę wydajność produktów oferowanych przez konkretnych producentów, jak również same koszty montażu, które są lokalnie zróżnicowane. Np. instalacje fotowoltaiczne w Olsztynie mogą być tańsze niż w innym mieście. Warto też pamiętać, że ostateczna opłacalność inwestycji będzie zależała od tego, na co wpływu faktycznie nie ma nikt z nas – czyli od poziomu nasłonecznienia. Wybierając miejsce i kąt nachylenia paneli oczywiście zawsze decydujemy się na te najkorzystniejsze opcje, jednak wszystkie obliczenia muszą mieć pewien margines, którego jako inwestorzy będziemy w pełni świadomi.