Utrzymanie budynków – jak szukać oszczędności?

Koszty utrzymania budynków rosną w bardzo dużym tempie. Podobnie zresztą jak koszty życia i koszty prowadzenia jakiejkolwiek działalności biznesowej. Są jedna pewne sposoby na oszczędzanie. Choć każdy z nich oddzielnie wydaje się zaledwie kroplą w morzu, to jednak stosując kilka na raz można osiągnąć sporą różnicę po podsumowaniu miesięcznych czy kwartalnych rachunków.

Jak oszczędzać na utrzymaniu budynku?

Kilka naszych pomysłów skierowanych zarówno do inwestorów i zarządców w branży nieruchomości, jak i do właścicieli prywatnych domów:

  1. Postaw na naturalne źródła energii. Wiatr, słońce, ziemia i woda to źródła, z których można pozyskiwać energię do ogrzewania budynków i zasilania urządzeń elektrycznych. Istnieje wiele nowoczesnych technologii i urządzeń, które to umożliwiają: fotowoltaika, pompy ciepła, panele grzewcze... Termomodernizacja budynku to spora inwestycja, jednak może się korzystnie przełożyć na późniejsze koszty jego utrzymania. W przypadku nowych inwestycji budowlanych nie ma żadnego problemu – po prostu należy te technologie uwzględnić już na etapie projektu i wyboru instalacji.

  2. Odzyskuj energię, skąd się da. Wiele mówi się w ostatnim czasie o budynkach pasywnych, czyli energetycznie samowystarczalnych. Instalacje, które się w nich znajdują, mają za zadanie pozyskiwać, oszczędzać i odzyskiwać energię do ponownego wykorzystania. Przykładem inwestycji, której można dokonać w takim celu, jest instalacja rekuperacji. Każdy budynek musi być wentylowany, a rekuperacja dodatkowo umożliwia oszczędność, ponieważ daje możliwość odzyskania części energii cieplnej.

  3. Korzystaj z dotacji i dofinansowań. Orientuj się w obowiązujących programach dofinansowań i przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji sprawdź, czy możesz zrobić to częściowo na koszt państwa. Wiele rozwiązań technologicznych sprzyja środowisku i jest promowanych przez instytucje publiczne. Są na nie przeznaczone zarówno środki państwowe, jak i pochodzące z Unii Europejskiej. Skorzystaj z nich, jeśli masz taką możliwość.

  4. Wypracuj dobre nawyki. Oszczędność to nie tylko cel, ale przede wszystkim styl życia. Staraj się wprowadzać nawyki, które się do niej przyczynią. Świadome korzystanie z wody czy używanie energooszczędnych akcesoriów i urządzeń to niewielkie kroki, ale w ogólnym rozrachunku mogą dać naprawdę duże efekty. Stosuj się do tych zasad sam i zachęcaj do tego inne osoby w Twoim otoczeniu.

Warto sprawdzić również altigiri.pl/gallery