Zapotrzebowanie budynku na ciepło

Zapotrzebowanie budynku na ciepło zależy od wielu czynników – m.in. izolacyjności termicznej ścian i okien, rodzaju zastosowanej wentylacji i efektywności urządzeń grzewczych. Internetowe kalkulatory ogrzewania pomagają w określeniu zapotrzebowania na ciepło kwh/m2, należy jednak mieć na uwadze fakt, że są to jedynie wartości szacunkowe. Dobór odpowiedniego sposobu ogrzewania najlepiej skonsultować z fachowcami. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór energooszczędnego systemu grzewczego – pomp ciepła.


Montaż pomp ciepła pozwala znacząco ograniczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jest to więc opcja niezwykle ekonomiczna, ponieważ minimalizuje koszty ogrzewania. Tylko jak wybrać idealną pompę ciepła dla swojej inwestycji? Najprostszym rozwiązaniem jest obliczenie zapotrzebowania na energię cieplną na podstawie zużycia wcześniej używanego paliwa w skali roku. Warto w tej sprawie zgłosić się do osób znających doskonale temat – wówczas otrzymamy bezbłędnie wyliczoną moc budynku, wybierzemy odpowiedni rodzaj dolnego źródła (np. powietrze) oraz – w ostatnim kroku – odpowiednią pompę ciepła.


Profesjonalna firma specjalizująca się w pompach ciepła, poza pomocą w wyborze najbardziej optymalnego urządzenia dla danego budynku, przedstawi klientowi również koszta eksploatacyjne, które – w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania za pomocą rozmaitych paliw – szybko okażą się zacznie niższe. Montaż pompy ciepła daje możliwość dużej oszczędności, a to nie jedyne zalety tego rozwiązania. Można zastosować je w każdym budownictwie - zajmują niewiele miejsca oraz są niezwykle wygodne w użytkowaniu (działają niemal całkowicie automatycznie). Nie można zapomnieć również o tym, że są to urządzenia w pełni ekologiczne – nie wydzielają żadnych spalin i nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. To praktyczne i bezpieczne rozwiązanie zarówno dla mieszkań, domów jednorodzinnych, jak i budynków o znacznie większej powierzchni. Właściwie dobrana pompa ciepła jest w stanie ogrzać nawet bardzo duży obszar!